Exkurze 9. tříd do Památníku Terezín
V pondělí 23. září se žáci devátých tříd zúčastnili vzdělávacího semináře v Památníku Terezín. Tuto exkurzi absolvují deváťáci naší školy každoročně v rámci výuky dějepisu, přičemž cílem je prohloubit znalosti žáků o druhé světové válce, holokaustu a událostech spojených s terezínským ghettem.
Samotná exkurze začala přednáškou věnovanou především diskriminaci Židů od roku 1933. Poté následovala komentovaná projekce dokumentu, v němž zazněly výpovědi přeživších pamětníků, kteří si prošli terezínským ghettem. Následně měli žáci možnost navštívit nejen expozici muzea, ale i několik dalších objektů bývalého ghetta, včetně unikátní dobové židovské modlitebny, márnice či kolumbária. Dopolední část exkurze jsme zakončili v Magdeburských kasárnách, kde jsme si prohlédli i repliku ženské vězeňské ubikace. Tato místnost velmi autenticky dokládá těžké životní podmínky, které zde tehdy panovaly. Po přestávce na oběd jsme exkurzi zakončili v Malé pevnosti, bývalé věznici gestapa, kde během okupace zahynulo nejméně 2 600 vězňů. Počasí nám velmi přálo, a proto jsme i zpáteční cestu do Litoměřic absolvovali pěšky. Cestou jsme navštívili pietní místo, kde nacisté v listopadu 1944 nechali vhodit do Ohře popel 22 000 vězňů, kteří v Terezíně zahynuli v důsledku hladu, stresu, nemocí a nelidského zacházení. S blížícím se koncem války se nacisté snažili likvidovat stopy svých zločinů, a proto byl popel mnoha dalších obětí zakopán i do jámy v blízkosti koncentračního tábora v Litoměřicích. Celkový počet obětí terezínského ghetta je dnes odhadován na 35 000. Mnohem více obyvatel ghetta však přišlo o život po deportacích do vyhlazovacích táborů na východě.
Díky tomuto semináři měli žáci možnost pochopit hrůzy holokaustu a zamyslet se nad tím, jak důležité je si tuto část historie neustále připomínat. Tato exkurze nebyla pouze jedinečnou historickou lekcí, ale také příležitostí k tomu, aby si mladá generace uvědomila důležitost boje proti jakýmkoliv formám nenávisti a netolerance.