Deváťáci navštívili Památník Terezín
Ve středu 20. září se žáci obou devátých tříd naší školy zúčastnili v rámci výuky dějepisu vzdělávacího semináře v Památníku Terezín. Po přibližně tříkilometrovém pěším pochodu z Litoměřic do Terezína jsme dorazili k Muzeu ghetta.
Exkurze začala přednáškou věnovanou především diskriminaci Židů od roku 1933. Poté následovala komentovaná projekce dochované části dobového dokumentárního filmu, který chtěli nacisté využít k propagandistickým účelům. Následně měli žáci možnost navštívit nejen expozici muzea, ale i několik dalších objektů bývalého ghetta, včetně unikátní dobové židovské modlitebny. Právě zde část našich studentů potkala současného ministra kultury, jenž na návštěvu Terezína zavítal ve stejný den jako my.
Ještě před polednem jsme se vydali přes márnici, obřadní síň a kolumbárium na nedaleký židovský hřbitov. Nevynechali jsme ani přilehlé krematorium a dopolední část exkurze jsme zakončili v Magdeburských kasárnách. Zde jsme se seznámili s kulturním životem v terezínském ghettu a následně si prohlédli i zdejší repliku ženské vězeňské ubikace. Tato místnost velmi autenticky dokládá těžké životní podmínky, které zde tehdy panovaly.
Po téměř hodinové přestávce na oběd byla celodenní exkurze zakončena v bývalé věznici gestapa v Malé pevnosti, kde během okupace zahynulo nejméně 2600 vězňů. Počasí nám přálo, a proto jsme i zpáteční cestu do Litoměřic absolvovali pěšky.
Samotným terezínským ghettem prošlo během okupace na 155 000 židovských mužů, žen a dětí 35 národností, na 35 000 z nich zde zemřelo v důsledku hladu, stresu, nemocí a nelidského zacházení. Většina ostatních zahynula ve vyhlazovacích táborech na východě.
Tematice holocaustu je na naší škole dlouhodobě věnována zvýšená pozornost, o čemž svědčí i skutečnost, že se této akce zúčastňují naši deváťáci pravidelně každý rok. Rádi bychom tímto chtěli moc poděkovat všem zaměstnancům Památníku Terezín za dosavadní bezvadnou spolupráci a těšíme se na viděnou zase příští rok.