Třídy 7.A a 9.A navštívily architektonický skvost – Podolskou vodárnu

V rámci projektového dne se zaměřením na téma „voda“ jsme se vydali v úterý 25. 4. 2023 do Prahy, abychom navštívili Muzeum pražského vodárenství v Podolí.

Zde se nám všem aktivně věnoval milý průvodce Mgr. Jan Kolář, Ph.D., kterému touto cestou děkujeme za krásnou a zajímavou prohlídku interiéru muzea. Vzal nás do filtrační stanice, která je od výstavních prostor oddělena skleněnou stěnou, a tak se nám naskytl neuvěřitelný výhled do Engelovy „vodní katedrály“. Celá expozice zachovává chronologické členění historického vývoje pražského vodárenství od prvních soukromých vodovodů z 12. století přes vltavské vodárny renesančního období, vodárenské snahy konce 19. století až po současné zásobování hlavního města Prahy pitnou vodou. V muzeu je též k vidění mnoho zajímavých artefaktů, mezi které patří např. čerpací stroj klatovské vodárny z roku 1830, vodní trkač z roku 1897, vodovodní potrubí z antického období či část hradního vodovodu z doby Rudolfa II.

Pozoruhodnou Podolskou vodárnu jsme měli možnost vidět i z výšky nedalekého Vyšehradu, kam jsme se vydali na příjemnou procházku. Krásná cesta lemovaná rozkvetlými sakurami nás dovedla ke Slavínskému hřbitovu, kde jsme si prohlédli hroby významných osobností českého národa. Objevili jsme hrob režiséra J. Menzela, architekta J. Kaplického, mnohých spisovatelů a básníků – K. H. Máchy, K. Čapka, V. Nezvala, J. Nerudy, B. Němcové, komika V. Buriana, zpěváka W. Matušky a zpěvačky H. Zagorové, skladatelů A. Dvořáka a B. Smetany. Též jsme obdivovali společnou hrobku národních velikánů Slavín, ve které odpočívají též umělci, kteří se podíleli na stavbě a výzdobě Národního divadla.
Celou dnešní exkurzi jsme zakončili obědem v OC Letňany, kde jsme měli možnost se nejen dobře najíst, ale také si udělat radost nákupem nejrůznějšího zboží.