Žáci 9. tříd si v Terezíně připomněli oběti holocaustu

V pátek 18. září se žáci obou devátých tříd zúčastnili vzdělávacího semináře v Památníku Terezín. Po úvodní přednášce v Muzeu ghetta, která bylo mimo jiné věnována diskriminaci Židů od r. 1933 a hlavní funkci ghetta Terezín, následoval dokumentární film a prohlídka samotného muzea.

Po krátké přestávce měli žáci možnost navštívit několik objektů bývalého ghetta, včetně expozice dobové modlitebny. Následně se žáci vydali přes márnici, obřadní síň a kolumbárium na židovský hřbitov a do krematoria a dopolední část zakončili v Magdeburských kasárnách, kde si prohlédli zrekonstruovanou ubikaci pro přibližně 60 vězňů. Po přestávce na oběd byla celodenní exkurze zakončena v bývalé věznici gestapa v Malé pevnosti, kde během okupace zahynulo nejméně 2600 vězňů.

Samotným terezínským ghettem prošlo během okupace na 155 000 židovských mužů, žen a dětí 35 národností, na 35 000 z nich zde zemřelo v důsledku hladu, stresu, nemocí a nelidského zacházení. Většina ostatních zahynula ve vyhlazovacích táborech na východě. Tematice holocaustu je na naší škole věnována mimořádná a dlouhodobá pozornost, o čemž svědčí i skutečnost, že se této akce zúčastňují naši žáci v posledních letech každý rok. Díky zážitkům z Terezína a znalostem ze školy se mohou žáci lépe postavit projevům rasismu a antisemitismu, které z naší společnosti dosud zcela nevymizely.